Трохи більше 13 кілометрів відділяє наразі містечко Лиман на Донеччині від лінії бойового зіткнення. Упродовж тижня 20-26 грудня 2024 року війська РФ наростили тут кількість штурмів до максимум 36 за добу. Атаки, за даними Генерального штабу ЗСУ, подекуди відбуваються за підтримки авіації. Матеріал Радіо Свобода.

Містечко перебувало в окупації з кінця травня до 1 жовтня 2022 року. Внаслідок бойових дій комунальна інфраструктура була зруйнована: відсутнє централізоване водопостачання відновити теплопостачання теж наразі неможливо, повідомили у міській адміністрації. Жителі багатоповерхівок опалюють помешкання електрообігрівачами та буржуйками. 

За день до приїзду знімальної команди Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода). російські війська вкотре вдарили по Лиману авіаційною бомбою – вона розірвалася просто між приватних будинків. Дивом минулося без жертв. На ранок на місці вже працювали поліцейські та енергетики, вдягнені у каски та бронежилети. А з неба падав сніг: було десь під три градуси морозу.

У цьому ж будинку на другому поверсі живе пані Валентина. Каже, що через обстріли півтора роки із сином виживала у підвалі п’ятиповерхівки. А потім у сина стався інсульт, і життя у підвалі стало йому не під силу. Тому, попри небезпеку, змушені були повернутися до квартири.

Зараз у неї на кухні стоїть і буржуйка з дровами, і увімкнений електричний обігрівач.

Такий вигляд має частина будинку Валентини через бойові дії навесні та влітку 2022 року

Такий вигляд має частина будинку Валентини через бойові дії навесні та влітку 2022 року

«Якщо не буде електрики, – я навіть не знаю, що тоді робити. Навіть не думаю про це. А тогоріч, коли не було світла, топили буржуйку. Але ж вона обігріває тільки одну кімнату. І, поки топиш – поки тепло. Як перестав – холод, – розповідає жінка. – Як буде електрика, то ми виживемо».

А ще, ділиться пані Валентина, підтримує гуманітарна допомога: і харчів вистачає, і побутову хімію дають.

Жінка каже, що їй із 45-річним сином, який наразі переніс уже два інсульти, пропонували евакуюватися. Проте вони відмовилися.

Тому зараз зігріваються електрикою, сплять з котами і сподіваються на швидке завершення бойових дій.

Copyright (c)2022 RFE/RL, Inc. Used with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.