Теплий халат, піжама зі смішним принтом і багато смаколиків. Переселенці з прифронтових і окупованих територій, які зараз живуть у шелтері в Дніпрі, згадують останні новорічні подарунки, які отримали удома. Цей прихисток створений під егідою громадської організації «Світло культури» і спершу замислювався як транзитний, на кілька діб, але дехто з людей мешкає тут більш як два роки. Заклад, за задумом організаторів, мав давати дах над головою лише жителям Луганської області. Та зараз приймають переселенців уже й з інших регіонів, зокрема Донеччини, Запоріжжя та Херсонщини.

Як облаштувалися люди, які вже втретє відзначатимуть новорічні свята не вдома, та про які подарунки «під ялинку» мріють тепер – у репортажі проєкту «Ти як?» від Радіо Свобода.

Мешканка прихистку Ольга Величко показує ялинку «з долоньку», яку прикрасили крихітними іграшками. У кімнаті – п’ятеро жінок, усі – літнього віку. Ользі – 75, вона з Лисичанська. Перед повномасштабною війною мешкала в батьківській хаті в селі Вовчоярівці, що за сім кілометрів від міста.

Чоловік помер, обидві доньки облаштувалися за кордоном, жила сама, але, попри все, те життя жінка згадує тепло.

Ольга Величко в шелтері

Ольга Величко в шелтері

«У мене все було. Хоч я й сама жила, без чоловіка, без батьків. Хата, кролі, качки, кури, песик, кіт. Все було – все кинула», – говорить Ольга.

«А як розпочалася війна – у погребі сиділи, ховалися від обстрілів. Одягнешся – і біжиш. Холодно, це ж був березень. Я виїздила з села майже останньою, у квітні 2022-го. Вже було дуже гучно тоді. Їхали під бомбардуваннями, по бахмутській трасі. Сподівалася повернутися. Думала – на два тижні», – згадує вона.

Ольга каже: із дому встигла взяти лише документи, черевики й трохи теплих речей, серед них – халат, подарований донькою до Нового року.

Одне зі збережених фото. Ольга Величко з родиною, 70-ті роки

Одне зі збережених фото. Ольга Величко з родиною, 70-ті роки

Понад 30 років свого життя жінка пропрацювала на заводі з виготовлення скла. Живе тепер, ділиться з гіркотою, за п’ять тисяч гривень пенсії плюс «переселенські». Винайняти власне житло за ці гроші неможливо, тому оселилася в шелтері. Спершу мешкала в іншому, тепер – тут.

Шелтер для переселенців, Дніпро, грудень 2024 року

Шелтер для переселенців, Дніпро, грудень 2024 року

Зараз її село в окупації. Про повернення додому, каже, зараз не думає.

Передноворічна мрія, якою живе, говорить Ольга, – поїхати погостювати до доньки в Польщу.

Шелтер для переселенців, Дніпро, грудень 2024 року

Шелтер для переселенців, Дніпро, грудень 2024 року

«Хто мене куди запросить, як не моя дитина? Хочу поїхати, як годиться, на Різдво, на Новий рік, на місяць. Донька каже: «Мамочко, ми готуємо подаруночки під ялинку». А у мене одне: я так хочу додому повернутися… Є фотографії, де ми всі були щасливі. Може ж, визволять Лисичанськ? А ні – доведеться по світу микатися», – каже Ольга.

Copyright (c)2022 RFE/RL, Inc. Used with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.