Норенко Єлизавета, 9 клас, Біляївський ліцей № 3
Вчитель, що надихнув на написання есе - Долготьор Віра Володимирівна
«1000 днів війни. Мій шлях»
Вже світало. Цього ранку, я не почула лагідних слів матусі: «Донечко, Лізочко, прокидайся, моє сонечко, вже їстоньки пора». Мені снився сон, неначе, на моє рідне місто, налетіли страшні, схожі на великий чорний хрест ракети. Сильний грім лунав з неба, якого я, будучи зовсім маленькою дівчинкою, так сильно боялася. Розпочався хаос.
Переважна частина людей почали шукати безпечні місця для себе і своїх близьких, було чутно крики та плач маленьких діточок, які були зовсім беззахисними.
На дитячій гойдалці, яка недалеко від мого дома, я побачила маленьку дівчинку. На вигляд, їй було приблизно 7 років. У неї були блакитні, як колись наше небо, очі, в яких відбивалися біль, страх і втома. Її біляве обличчя було вкрите пилом. Світле, колись доглянуте волосся, було збите з частинками землі. У руках вона міцно стискала плюшевого ведмедика, який, напевно, подарувала їй найдорожча людина у світі – її матуся. Одяг був зношеним, на ній була кофтинка, яка на два розміри більша за неї та стоптані черевички, які, ймовірно, натирали їй ноги. Я підійшла до неї і запитала:
-Дитинко, люба, чому ти тут сама сидиш, бачиш, війна почалася! Де твоя мама?
-М-моя мама сказала мені сидіти тут і чекати її, я вже її дуже довго чекаю, а ти, до речі, її не бачила? – запитала із сумним поглядом дівчинка.
Мені стало дуже шкода її, адже вона не заслуговує на таке дитинство, ніхто на це не заслуговує! Я сіла поряд з дівчинкою і обійняла її, а ж раптом, я почула вибух…. І я прокинулася.
Я так і не зрозуміла, був цей вибух уві сні, чи на яву. Тут прийшла мама, і я зрозуміла, сталося те, чого я найбільше боялася, – війна.
Перші дні війни проходили дуже швидко, так як ми не ходили до школи. Для мене це був незвичний ритм життя. Я звикла кожного дня ходити до школи, відвідувати якісь гуртки, проводити час з друзями, але не все це. І я знайшла вихід і почала складати вірші, ось наприклад:
Прийшла війна – його нема!
В країну вже прийшла зима.
Зима холодна і сувора,
В вікні – дівчина чорноброва.
Сидить собі та виглядає
І сльози гірко проливає.
Чекають на свого солдата –
Дівочі сльози в оченятах.
Сидить її солдат в окопі,
Навколо ніч – в думках вона.
У небі ясно світять зорі,
Як очі любої здавна…
До речі, нещодавно я написала музику до цього вірша, але я б хотіла писати вже ліричні твори про мир, любов, добро.
Та невдовзі знову розпочався той ритм життя, який був раніше. Навчалися ми, звісно, дистанційно, але це хоча б щось.
Протягом двох років ми навчалися дистанційно. З одного боку, може, це й добре, учні можуть навчатися вдома, не витрачаючи час на дорогу до школи. З іншого боку, наприклад, мені важко було зосередитися, навколо було багато відволікаючих речей. Я відчувала, що мені не вистачало спілкування з моїми друзями та вчителями. Дехто виїхав до інших країн, і я боюсь, що ми більше ніколи не зустрінемося.
Також, не в усіх учнів був надійний інтернет, ще був такий період, коли вимикали світло по 3-4 дні. Тоді ми навчалися самостійно.
Зараз я вже у дев’ятому класі, ми вже майже рік ходимо до школи. Я дуже радію, що маю можливість навчатися, бачити своїх друзів кожного дня, займатися спортом, співати, грати на музичних інструментах і танцювати.
Ці 1000 днів війни – це 1000 днів страждань і болю. Вони зробили мене сильнішою та дорослішою. Я навчилася терпінню та цінувати кожен день в моєму житті.
Хоч як би важко не було, ми ніколи не маємо здаватися, все, що ми робимо, – це недаремно.
Я вірю в нашу перемогу та у наше майбутнє. Ми покажемо всьому світу, що не важливо, маленька країна чи велика, якщо народ має велику любов у серці, сильну віру та надію, то обов’язково - перемога буде!