Тридцять двоє цивільних, яким минулого тижня вдалося виїхати з обложеного Маріуполя (місто на південному сході України), розповіли Human Rights Watch про свою боротьбу за виживання в умовах мінусових температур і постійних обстрілів з боку російських військ, про чоловіків, жінок і дітей, які ховаються у підвалах, де від початку облоги 2 березня 2022 року зовсім або майже немає води, електрики, опалення, медичної допомоги та послуг мобільного зв'язку.

Одним із найважчих для маріупольців моментів була неможливість зв’язку з друзями та зовнішнім світом. Станом на 2 березня майже всі вежі мобільного зв’язку перестали передавати сигнал, після чого лише у певних місцях можна було знайти слабкий сигнал. Вікторія, графічна дизайнерка, розповіла, що вона щодня проходила два з половиною кілометри до вежі мобільного зв’язку «Київстар», аби зловити сигнал, і падала на землю щоразу, коли над головою пролітав літак.

Вікторія розповіла, що її та сусідська родини мали лише протерміновані банки тушкованки, і що дорослі їли лише один раз на добу. Кілька родин повідомило, що у них швидко закінчилися молочні суміші. Всі говорили, що готували їжу на вогнищах у дворах біля своїх будинків або на кухнях поблизу підвалів, у яких ховалися.

Оточивши місто, російські війська майже відразу взяли під контроль місцеві радіостанції та почали надсилали людям у місті текстові повідомлення. Ці повідомлення надходили, коли хтось випадково ловив сигнал. Графічна дизайнерка Іна розповіла, що отримала з номера 777 повідомлення такого змісту: «Українська арміє, здавайся!».

Станом на 17 березня із Маріуполя вдалося виїхати кільком тисячам мешканців. Це невелика частина з тих, хто через інтенсивні бої опинився у закритому місті. Усі наші співрозмовники/ці говорили, що змогли виїхати лише тому, що мали власне авто або змогли долучитись до когось, хто його мав, і що у місті лишилося багато людей, із якими вони ховались у підвалах, і маломобільних людей.

Інна розповіла, що разом із нею виїхало десь 16 людей, а ще приблизно 65 залишилося в підвалі, де всі ховалися від обстрілів. «Коли ми виїжджали, ми зауважили, що їжі лишалося днів на два, якщо на всіх ділити, тому не знаю, що з ними буде».

Автор: Human Rights Watch

Джерело: Human Rights Watch. Забезпечити цивільному населенню Маріуполя безпечний вихід з міста і гуманітарну допомогу© 2022 by Human Rights Watch.