Тридцять двоє цивільних, яким минулого тижня вдалося виїхати з обложеного Маріуполя (місто на південному сході України), розповіли Human Rights Watch про свою боротьбу за виживання в умовах мінусових температур і постійних обстрілів з боку російських військ, про чоловіків, жінок і дітей, які ховаються у підвалах, де від початку облоги 2 березня 2022 року зовсім або майже немає води, електрики, опалення, медичної допомоги та послуг мобільного зв'язку.
Усі проінтерв'юйовані нами люди говорили, що водопостачання в місті припинилося десь 2 березня і відтоді вони не мали можливості помитися. Щоб добути питну і технічну воду, люди до шести годин вистоювали в черзі до джерел прісної води та водовозок, розтоплювали сніг, збирали у відра дощову воду або спускали воду з систем опалення своїх будинків.
Один чоловік, Валерій, розповів, що 8 березня, у Міжнародний жіночий день, чоловіки, які ховалися в його підвалі, зібрали скільки могли снігу, аби розтопити та нагріти на вогнищі воду, щоб помитися жінкам і дітям.
Дехто розповідав, що їм доводилося ходити в туалет у відро. Одна жінка казала, що на 30 людей, які ховалися в її підвалі, було лише одне відро.
Усі співрозмовники/ці говорили, що вони залишилися без електрики приблизно 2 березня. Валерій розповів, що у них у підвалі був генератор, але його було виведено з ладу внаслідок обстрілу 10 березня. Жінка зазначила, що навіть там, де були генератори, зрештою закінчувалося паливо для них і родини залишалися без електрики.
Із початком облоги Маріуполя у місті зникли телефонний зв'язок, припинилося мовлення на теле- та більшості місцевих радіоканалах (за винятком деяких станцій середньої хвилі, які погано ловилися). Люди не мали можливості отримувати інформацію про те, що відбувається у місті або за його межами. Усі наші співрозмовники/ці говорили, що саме брак інформації був причиною неможливості з’ясувати як безпечно покинути місто.
Валерій розповів, що поруч із його будинком стояла вежа мобільного зв’язку, тож у перші дні він ловив слабкий сигнал. Однак після кількох обстрілів поблизу вежі, зокрема обстрілу, через який вийшов із ладу генератор у його підвалі, 10 березня було влучено у саму вежу, і сигнал повністю зник.
Автор: Human Rights Watch
Джерело Human Rights Watch. Забезпечити цивільному населенню Маріуполя безпечний вихід з міста і гуманітарну допомогу© 2022 by Human Rights Watch.