За два тижні від початку толоки на території одного з корпусів Державного біотехнологічного університету на проспекті Героїв Харкова, пам’ятки архітектури, зруйнованої російськими обстрілами у 2022 році, волонтери розібрали близько 35 кубометрів завалів — орієнтовно половину, розповів «МедіаПорту» архітектор Віктор Дворніков, ініціатор толоки та захисник культурної спадщини. Десятки добровольців відсортували на руїнах колишнього реального училища, збудованого майже 150 років тому, 20 кубометрів цегли, знайшли близько 100 фігурних цеглин та автентичні металеві конструкції. Зберегти оригінальні елементи для майбутнього відновлення — одна з цілей толоки.

Вікторе, розкажіть про проєкт, в чому полягає його ідея?

Це відповідь на виклик, який існує по всій Україні. Унаслідок руйнації об’єктів культурної спадщини ми втрачаємо велику частину автентичних елементів. За відсутності єдиного алгоритму і єдиного затвердженого підходу з усунення наслідків на об’єктах культурної спадщини ми маємо, на жаль, таку ситуацію, коли відбувається руйнація і втрата об’єктів, втрата автентичних елементів, вони просто вивозяться на смітник. Ця робота покликана звернути увагу на необхідність збереження і на саме збереження.

Це волонтерський проєкт, до якого будь-хто може долучитись?

Так, це ініціатива нашої громадської організації «Платформа урбаністичного розвитку». Проєкт реалізується спільно з Державним біотехнологічним університетом в межах стратегії робочої групи Харківської міської ради зі збереження об’єктів культурної спадщини. Ми залучаємо всіх небайдужих харківців. Були навіть люди, які приїжджали сюди з інших міст. Є сподівання, що люди, які сьогодні долучаються, надалі також будуть долучені до наших нових проєктів, а також до роботи на інших об’єктах.

Мені здається, що це прикольно, коли можна з історією познайомитися фізично. Я намагаюся всім розповідати про сам об’єкт, про те, де ми перебуваємо, з чим вони контактують. Люди працюють з матеріалом, якому понад 150 років. І вони мають можливість до нього не просто доторкнутися, а працювати з ним весь день.

A group of people building a pile of bricks

Description automatically generated

Фото: «Платформа урбаністичного розвитку»

A person digging in a pile of rubble

Description automatically generated

A group of people building bricks

Description automatically generated

People building a house with pallets

Description automatically generated with medium confidence

Розкажіть про будівлю, де відбувається толока.

Це будівля Першого реального училища, збудованого у другій половині XIX століття. Будівля за своїми характеристиками, архітектурному образу, є досить визначним об’єктом, який формує ансамбль майдану Героїв Небесної сотні, проспекту Героїв Харкова, і є прикрасою цього району.

Чому саме ця будівля?

Багато різних факторів вплинуло. Передусім тому, що маємо контакт з Державним біотехнологічним університетом, є розуміння з боку університету необхідності щодо збереження цього об’єкту, як і інших. На жаль, на сьогодні вони є одним з найбільш постраждалих балансоутримувачів. У них пошкоджено понад 20 об’єктів, серед яких понад 15 — це або пам’ятки архітектури, або цінна історична забудова. Крім цієї будівлі, Різдвяна, 19, Мироносицька, 94, Алчевських, 40, Мала Данилівка — комплекс будівель, де понад 20 об’єктів зазнали пошкодження. По-друге, рештки на цьому майданчику фактично ніким не зачеплені, вони збереглися під завалами, це огороджена закрита територія, що також є додатковим фактором, що сприяє нашій роботі. Це організаційно легше.

A building with a collapsed building

Description automatically generated with medium confidence

Фото учасників толоки

People walking in a pile of rubble

Description automatically generated

A building with a broken roof

Description automatically generated with medium confidence

Ця толока пов’язана з вашою зацікавленістю районом Захарківська слобода і бажанням про нього розповідати більше людям?

Можливо, акцент моєї зацікавленості зміщений на цей район, але я зацікавлений в цілому історією і архітектурою Харкова, тому це моя місія — збереження спадщини. Я так чи так в різних напрямках своєї діяльності торкаюся спадщини і її збереженням. Цей район має для мене, мабуть, найбільший інтерес серед інших районів, але я не думаю, що це ключовий фактор, що ми тут працюємо.

У чому особливість цієї будівлі в контексті району? 

Цей майдан був величезним відкритим простором в Харкові і зберігався таким до другої половини XIX століття. За розмірами він не поступається нашому центральному майдану. І, до речі, можливо, саме наявність такого майдану у величезному місті посприяла тому, що створили в іншому місці майдан Свободи.

A person walking on a street

Description automatically generated

Джерело: facebook.com/old.kharkov

Цей майдан в такому вигляді проіснував два століття, і після цього тут з’являється перша будівля, яка, скажімо, його розрізає і формує ансамбль вулиці. Формує ансамбль нинішнього проспекту Героїв Харкова. І, виходить, що ця будівля стає таким знаковим об’єктом. По-перше, у Харкові зводять такого масштабу навчальний заклад. Це показово.

A building with many windows

Description automatically generated

Будівля до російського повномасштабного вторгнення в Україну. Скриншот: Google Maps

По-друге, він виконаний у цікавому художньому стилі. Це такий історизм з елементами неоготики. Це епоха еклектики, але автор і архітектор Кирило Толкунов застосовує виразні готичні елементи, які увінчують його і центральний фасад, і бокові ризаліти, вежі, характерні для готики. Це дуже цікавий об’єкт.

A hand holding a brick with a paw print

Description automatically generated

Відбиток тварини на цеглині 1870-х рр.