14 січня минає два роки з дня ракетного удару по одному з багатоквартирних будинків у Дніпрі. Тоді на Набережній Перемоги, 118 загинули, за офіційними даними, 46 людей, зокрема шестеро дітей, десятки були поранені. Кілька людей і досі вважаються зниклими безвісти. Російська ракета влучила у висотку у вихідний, коли багато мешканців були вдома. Рятувальники згадують, що пошукова операція тривала 70 годин, до неї були залучені понад дві тисячі людей – як фахівців, так і волонтерів, також - кінологи з собаками. Матеріал Радіо Свобода.
Руїни завершили розбирати тільки у вересні минулого року. Зараз на місці будинку – пустир. Місцеві жителі пропонують поставити меморіальний знак або капличку з іменами загиблих.
Заступник начальника управління з реагування на надзвичайні ситуації ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області Сергій Корінний – один з надзвичайників, які працювали на місці атаки 14 січня. Загалом, говорить, пошуково-рятувальна операція тоді тривала близько 70 годин, до неї було залучено понад дві тисячі людей – як фахівців-рятувальників, силовиків та комунальників, так і волонтерів, а також 360 спецмашин.
Багатоквартирний будинок, в який влучила російська ракета. Дніпро, 14 січня 2023 року
Згадує: перші дзвінки про трагедію почали надходити до відомства о 15:43. Коли рятувальники прибули на місце, будинок палав. На бетонних конструкціях та балконах перебували люди, вони просили про допомогу. Мешканців будинку спускали донизу як за допомогою ручних пожежних драбин, так і за допомогою спецтехніки, розповідає рятувальник.
«Основна маса людей була врятована в перші три години. Загалом було врятовано 39 людей, з них шестеро дітей. Я був начальником штабу, оперативно створеного за участі органів влади. Вся спецтехніка, яка була потрібна, була додатково залучена комунальними службами. Навіть у нас була така ситуація, що один кранівник, небайдужа людина, на 35-тоннику запропонував свою допомогу й майже всю першу добу працював із нами», – каже Сергій Корінний.
Рятувальники розчищають завали після влучання російської ракети в багатоповерховий будинок. Дніпро, 15 січня 2023 року
За його словами, рятувально-пошукову операцію ускладнювала погода – був мороз, а також те, що це був вихідний день: фахівці достеменно не знали кількість людей, які могли перебувати під завалами.
«Ми не знали достеменно – хто був вдома, хто прийшов, можливо, у гості, а хто виїхав на якийсь час. Прізвища врятованих людей дізнавалися у лікарні. Не було 100-відсоткової впевненості, що під завалами немає когось, про кого ми не знаємо. Потрібно було повністю розбирати завали, «під нуль». Було постійне задимлення – тривало тління під уламками конструкцій. Розбираємо завали – починається тління спіднизу. Також була постійна небезпека – нависаючі конструкції, які загрожували впасти», – говорить він.
Завали після влучання російської ракети в багатоповерховий будинок
Як розповів Корінний, під час операції щодвадцять хвилин-пів години застосовували так звані хвилини тиші: паузи в роботі, коли спецтехніку спиняли, мотори глушили, аби почути голоси постраждалих з-під завалів. Відтоді, каже, це стало всеукраїнською практикою.
«Через 19 годин 45 хвилин на рівні четвертого поверху ми відшукали потерпілу, вже навіть не сподіваючись, що ми когось знайдемо. Це була дівчина, яка увесь цей час лежала в одній з квартир, періодично втрачаючи свідомість. Коли її витягли, у неї було переохолодження – але це, звісно, маленьке диво. Таке піднесення, нові сили! Кожне врятоване життя надає сили рятувальникам», – зауважив він.
Рятувальники розчищають завали після влучання російської ракети в багатоповерховий будинок
Найбільше його вразила під час рятувально-пошукової операції згуртованість людей: волонтери допомагали в усьому – від розбирання завалів у перші години до розгортання понад 20 наметів з одягом, взуттям та їжею.
«Це була наймасштабніша рятувально-пошукова операція в Дніпропетровській області», – додав він.
Copyright (c)2022 RFE/RL, Inc. Used with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.