Історії, які ви нам довірили

меню
{( row.text )}
{( row.tag )}
header-logo

Історії, які ви нам довірили

До всіх історій
Олена Лобігер

«Я намагалася паніки не здіймати, не хотілося лякати дитину»

переглядів: 596

Самотня мама з Новолуганського виховувала двох доньок у розпал збройного конфлікту. Олені Лобігер доводилося ховати дітей у підвалі, коли нагорі був сущий кошмар.

Нас, мешканців селища, зібрав його голова й оголосив, що буде війна. Сказав, що потрібно звільнити підвальні приміщення, вичистити все сміття, яке було в підвалах і лежало там кілька років.

Почали підганяти лафети в цей же день після обіду. Люди почали виходити всі: і бабусі, і дідусі, і жінки, і чоловіки. Усі почали прибирати, виносити сміття, звільняти підвальні приміщення. Зносили ж туди хто старі меблі, хто вентилятори, тобто речі якісь.

Потім протягом, напевно, перших двох днів люди почали раптово скуповувати сірники, свічки, крупи, консерви. Зносили в підвальні приміщення.

У мене тоді була одна дочка, три з половиною роки. Перша була думка: якщо нам доведеться сидіти в підвалі, як поясню їй, що ми сьогодні не можемо поїсти або помитися. Було страшно.

Я живу одна, без чоловіка, і на той час жила з донькою удвох. Я намагалася, чесно кажучи, паніки не здіймати. Мені просто не хотілося лякати дитину, і я ніколи не вела розмови в родині про те, що йде війна, що стріляють. Якщо стріляли, ми йшли в коридор, у ванну. Я намагалася по максимуму в підвал не спускатися, щоб не лякати дитину. І коли починали сильно стріляти, коли були обстріли, я говорила, що це грім, що скоро піде дощик.

У 2017 році 18 грудня, коли накрили нас «Градами», горіло все селище. Ми, напевно, місяць, взагалі боялися на вулицю після п’ятої години виходити.

Я намагалася паніки не здіймати, не хотілося лякати дитину

У мене повилітали вікна. Ми з дітьми були вдома, у мене тоді народилася друга дочка, їй був місяць. Зрозуміло, що я не пішла в підвал. Ми сиділи у ванній. Обстріл тривав протягом п’яти-семи хвилин – горіло все селище й повилітали вікна. Ми потім позатягували їх плівкою.

Ми вже, напевно, звикли до цього. Якось такого сильного страху немає. Це вже наше повсякденне життя.

На той час у нас були перекриті блокпостами в’їзди в селище. І не було можливості виїхати навіть скупитися. Звичайно, багато хто почав виїжджати.

Протягом всієї війни постійно допомагав Рінат Ахметов. Навіть ті ж швидкі, які він закупив. У мого батька стався інсульт під час війни, і ми викликали швидку. До нас приїхала машина. Ми думали, що взагалі батька не довеземо до лікарні. Зараз викликаєш швидку і хоч якась впевненість, що вона довезе людину. Раз на два-три місяці завжди нам привозили продуктові набори.

При цитуванні історії посилання на першоджерело - Музей "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова - є обов‘язковим у вигляді:

Музей "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова https://civilvoicesmuseum.org/

Rinat Akhmetov Foundation Civilian Voices Museum
Новолуганське 2014 2017 2021 Аудіо Історії мирних жінки пенсіонери молодь діти 2014 2017 зруйновано або пошкоджено житло психологічні травми обстріли безпека та життєзабезпечення здоров'я харчування дітей житло непродовольчі товари неповні сім'ї сім'ї з двома і більше дітьми літні люди (60+) малозабезпечені діти перший день війни їжа 2021
Допоможіть нам. Поділіться цією історією
img
Долучайтеся до проєкту
Кожна історія має значення. Поділіться своєю
Розповісти історію
До всіх історій