Ковальська Наталя, вчитель, ДЗП(ПТ)О "Старокостянтинівський аграрно-промисловий ліцей"
«1000 днів війни. Мій шлях»
Мабуть кожен українець відчув у собі зміни за 1000 днів війни. Але кожен може говорити лише сам за себе. Кожен проходить свій шлях. Мій шлях став шляхом трансформації. Вперше побувала на сеансі психотерапії. Спочатку противилась і бунтувала, та все ж навчилась приймати реальність такою, яка вона є. Позбулась набутого шаблону жити в очікуванні, як от: «коли закінчиться війна, тоді я…».
По-новому і несподівано приємно відкрилось поняття відповідальності за себе і своє життя. І в цьому віднайшла свою внутрішню свободу. Подорослішала.
Почала більше уваги приділяти духовному зростанню. Укріпилась у вірі. Навчилась віддавати контроль над своїм життям Творцеві та довіряти Всесвіту. Зрозуміла, що найкраща позиція для християнина – перебувати в смиренності. Поняття смиренності широке і має багато значень, та для мене – це, в першу чергу, прийняття. Прийняття ситуації, прийняття людей без осуду.
Якось після чергової звістки про загибель одного з випускників нашого ліцею, мені пригадались слова священнослужителя і поета XVII Джона Донна, які є епіграфом роману Е.Хемінгуея «По кому подзвін» : «Немає людини, що була б, як острів, сама по собі; кожна людина – грудка землі, частинка суходолу; і якщо море змиє хоч би скалку материка, поменшає світ, і те саме буде, якщо змиє мис або оселю друга твого, або твою власну; від смерті кожної людини меншаю і я, бо я єдиний з усім людством; тому ніколи не питай, по кому подзвін – він по тобі». Для мене ці слова – не тільки про біль втрати.
Це про роль кожної людини у ці дні війни, бо подзвін – по кожному з нас, бо подзвін – по тобі! І він кличе нас. Але кожен відповідає за себе. Кожен проходить свій шлях.
Почала більше цінувати життя, навчилась «бути в моменті». Взяла собі за правило починати кожен день з вдячності. Зрозуміла, що у мене є сьогодні, і сьогодні – найкращий день мого життя. І коли приходиш додому з роботи втомлена, але в пам’яті виринає: «сьогодні найкращий день», одразу піднімається настрій і хочеться танцювати. Тоді вмикаю свою улюблену танцювальну музику і: «here I go», я в центрі залу.
Завжди нагадую собі, що в мне є багато причин, щоб завжди радіти. І завжди радіти – це не пусті слова, але одна із вказівок нашого Господа. Апостол Павло в посланні до филип’ян 4: 4 пише: «Радійте завжди в Господі; і знову кажу: радійте ».
У моєму місті часто бувають повітряні тривоги, зазвичай вночі. Мені спочатку було страшно. Тепер я не боюсь, лише зіщулюю плечі, коли гучно. До цього я не звикну.
І знову згадую Хемінгуея з його невмирущою істиною: «Людина створена не для того, щоб терпіти поразки. Людину можна знищити, але її неможливо перемогти». Старий рибалка, ставши у двобій, мотивує нас не здаватись і йти до мети за будь-яких обставин. Кожен з нас в ці дні війни веде двобій, і не тільки з ворожою країною. Щодня ми вступаємо у двобій з труднощами або невдачами. І в кожного свій ворог.
Але найголовніша перемога – це перемога над самим собою. І кожен проходить свій шлях.