Ангеліна Разінкова з чоловіком рятувалися від війни тричі. Вперше – з Донецька у 2014-му. Після повномасштабного вторгнення сім’я опинилася в Празі. На той час вони вже виховували дочку Аню з аутизмом.

Окрім біженецьких клопотів (вивчити мову, знайти собі роботу, а дитині – садок), кажуть, додалося відчуття самотності у новому середовищі.

Одного дня Ангеліна дізналася про творчі заняття для українських біженців, які організовує некомерційна організація AMIGA, і вирішила привести туди дочку. Малюючи, помітила жінка, дівчинка знімає стрес, а заодно знайомиться з іншими дітьми, соціалізується, вчиться краще розуміти себе.

AMIGA (з англійської – агенція міграції та адаптації) – організація, яку заснували у 2010 році вчені Академії наук Чехії та Карлового університету в Празі. Зараз це – волонтерський центр, що допомагає мігрантам у працевлаштуванні, надає психологічну підтримку, проводить заняття для дітей із особливими освітніми потребами. Тут працюють фахівці з України та Чехії. З початком повномасштабного вторгнення вони відкрили нові проєкти для українських біженців.

В організації допомагають не лише дітям із інвалідністю, а й їхнім мамам. Як це відбувається – читайте у репортажі проєкту Радіо Свобода «Ти як?».

Двічі побачивши на власні очі війну в 2014-му, Ангеліна Разінкова з чоловіком завчасно готувалися до повномасштабного вторгнення. Після вимушеного переїзду з Донецька подружжя мешкало в Бахмуті, а після боїв за Дебальцеве переїхало до Києва. Навчені гірким досвідом, за пів року до великої війни обоє склали іспити на водійські права та придбали авто. Тримали напоготові повний бак пального в машині, а під столом – зібрані сумки.

Станом на тоді подружжя мешкало в Києві, виховувало дочку Аню. У 3,5 роки їй діагностували аутизм.

Ангеліна Разінкова каже, що малювання допомагає її дочці Ані впоратися зі стресом

Ангеліна Разінкова каже, що малювання допомагає її дочці Ані впоратися зі стресом

«Ми занепокоїлися, коли в дитсадках розпочалися проблеми зі спілкуванням, – пригадує Ангеліна. – Психіатр розписала план дій, що робити. Ми довго й важко йшли до прийняття та набивали гулі, звертаючись не до тих фахівців. Зрештою віддали дочку в приватний спецсадок, де її добре підтягнули завдяки різним педагогічним та психологічним методикам».

Світанок 24 лютого 2022 року сім’я зустріла в Будапешті – за три дні до нової фази війни друзі запропонували виїхати на відпочинок. Згодом подружжя переїхало до Праги, чоловік Ангеліни знайшов тут роботу (він і так мав право виїзду як батько дитини з інвалідністю).

Сама ж Ангеліна взялася посилено вчити чеську. Без знання мови, каже, важко було би зрозуміти особливості місцевих садків та шкіл, а отже – змогти влаштувати туди дочку.

«У незнайомому місці дитина з розладом аутичного спектру втрачає все, – каже жінка. – Свою квартиру, знайомі маршрути, улюблений куточок вдома. А це основа її спокою – і її треба було швидко відновлювати».

Жінка довго й не без відмов шукала садок, потім – школу. Рік водила дочку на підготовчі курси чеської та до психологів.

«Система відрізняється від української, вступ треба планувати за рік, – ділиться досвідом Ангеліна. – Приїхало багато наших мам, усім усе треба, всюди – шалені черги».

Не знаючи мови, вона не могла би пояснити вихователям та вчителям особливості поведінки своєї дочки.

«Дуже важливо попередити, що можна, що – ні, як діяти в критичній ситуації, – каже Ангеліна. – Для наших дітей бар’єр – не тільки мова, а й інвалідність. І щоб подолати всі ці перепони, мама тут має гарувати вдвічі більше».

До рутинних біженецьких клопотів додалося й відчуття самотності у незнайому місті.

«Наші діти хочуть спілкуватися з іншими, а нормотипові діти їх не приймають, – каже Ангеліна. – Вони не такі. Можуть побавитися 10-15 хвилин, далі інтерес зникає. З чеськими ж – не знають мови. Я почувалася розгубленою».

Ангеліна вперше прийшла в AMIGA за порадою знайомої – на арт-терапію для дітей і мам.

«За два роки ці заняття багато дали дочці, – каже переселенка. – Аня призвичаїлися долати стрес, малюючи. Коли має якісь невирішені питання, береться за папір – чи то вдома, чи на уроках».

Українці в Чехії

Українці в Чехії

Дочка Ангеліни зараз ходить до школи, навчається на групі продовженого дня. Дівчинці допомагає чеська асистентка. За два роки у празькому дитсадку, де не було жодної української дитини, Аня добре вивчила чеську – тепер, іронізує жінка, підказує їй слова.

«Аня повертається додому, сідає, малює і розказує – така в неї психотерапія, – розповідає Ангеліна. – Перелічує історії, які завтра розкаже на занятті Лілі. Вона сяє і набирається енергії. Має можливість поспілкуватися з ровесниками, погратися, посміятися».

Озираючись на пережите – 11 років війни, обшуки подружжя окупантами, кілька вимушених переїздів, заняття з дитиною – переселенка аналізує, що ще тоді, у 2014 році, в неї почалися панічні атаки, тривожність та депресія.

Вона займається з психотерапевтом, а коли дитина на заняттях, спілкується за кавою з іншими мамами.

«Приходити сюди – це для мене як повертатися в родину, яка залишилася в Україні, – каже Ангеліна. – У перші роки після того, як я дізналася про діагноз дитини, не могла уявити, що колись так пишатимуся нею. Світ здавався безпросвітною темрявою, ми не спали роками. Інші діти вже спілкуються між собою, а моя тільки крутиться по колу і щось пищить. Сьогодні я пишаюся кожним її кроком, найменшим прогресом і знаю, що власну дитину не треба порівнювати з іншими».

Copyright (c)2022 RFE/RL, Inc. Used with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.