«Я працювала баристою без вихідних, а чоловік будував кав’ярню, тому коли ми побачили, що все знищене... Не хотілося нічого. Якась має бути кнопка збереження, хотілося завантажити те останнє збереження, але його немає...»

«Ми живемо в місті, яке намагаються знищити. До нас прилетіло, розтрощило все обладнання, декорації, меблі, котів навіть зачепило парочку. І знов розпач».

Так жителька Херсону Наталія Мироненко згадує, як черговий російський удар знищив її власне кафе. Вона – підприємиця, якій довелося вдруге будувати свій бізнес наново в рідному місті. Жінка каже, що памʼятає всі деталі того жахливого вечора. Матеріал Радіо Свобода.

«Було так тепленько, як зараз, +18, сонечко. Гарний настрій у нас, у наших гостей. Я на вулиці сиділа, на сонечку грілася, з другом балакали. І ось все на моїх очах сталося – ввечері в будинок позаду прилетів цей снаряд. Коли вже попіл всівся, коли вже людей всіх госпіталізували, я зайшла до кав’ярні – і «ого, а як же це трапилося і що з цим робити?» – згадує Наталія. 

Наталія Мироненко – власниця херсонського кафе з котами. Вона каже: це той бізнес, який вона з чоловіком дуже хотіла реалізувати у Херсоні. Справу довелося починати двічі, адже в грудні 2023 року заклад зазнав руйнувань через удари російських окупантів. Тоді армія РФ з лівого берега Херсонщини обстріляла місто, загинули двоє та дістали поранення семеро осіб.

Наталія Мироненко

Наталія Мироненко

«Це єдина наша кав’ярня, яку ми поки змогли відкрити, але ми плануємо ще. Так, сталася трагедія. Ми живемо в місті, яке намагаються знищити. І ось до нас прилетіло, розтрощило все обладнання, декорації, меблі, котів навіть зачепило парочку – так всі одразу на підлогу попадали, коти знали, що треба падати на підлогу, вони всі лежали на підлозі. І знов розпач, і знов ті ж самі умови. Але якщо ми залишаємося в Херсоні, то будемо працювати. І ми ще раз відкрили кав’ярню, знов купили обладнання, зробили ремонт. Зібрали грошей, трошки в борг взяли, взяли те, що відкладали колись на мандрівки. Ось ці всі гроші вклали й відкрили такий свій куточок, свою кав’ярню», – поділилась жінка.

На запитання, де беруться сили, щоб продовжувати справу в місті, яке щодня потерпає від обстрілів, Наталя відповідає:

«Сили беруться від людей, від наших гостей, друзів. Кав’ярня – це про дружбу. Це місто сили, куди люди приходять отримати та дати підтримку. Прості клієнти. Я гадала, що вони приходять тільки пити каву, а вони гроші принесли і кажуть: «Це вам на відкриття. Коли ми вже будемо пити каву?»

Наталія готує каву для відвідувачів

Наталія готує каву для відвідувачів

Жінка каже, що завдяки підтримці людей кафе відновило роботу за два тижні після прильоту снаряда. За її словами, в місті багато закладів не працює – власники виїхали, а приміщення стоять закриті і не здаються в оренду. Через це на самому початку були певні проблеми з пошуком локації для бізнесу. Особливістю свого закладу підприємиця зробила котів.

Портрети котів у кафе

Портрети котів у кафе

«Так вийшло, що коли почалася війна, дуже багато людей поїхало і залишилося багато безхатніх тварин. Ми про них піклуємося, годуємо їх, так тваринки виживають. Особливо взимку їм дуже складно. Тож я знала, що в нашому кафе будуть коти. Бо, де б ми не були, завжди коти. Ми їх дуже любимо, а вони люблять нас. Так вийшло, що з'’явилася перша картина кота з кавуном, потім люди почали малювати, приносити ще. Отак ми поглибилися в цю тематику котів, а люди між собою кажуть: «Ми до котиків», «Ви де? Ми у котиків». От ми тепер котики, які варять каву», – жартує Наталія.

Починати власну справу херсонці Наталі довелося двічі

Починати власну справу херсонці Наталі довелося двічі

Copyright (c)2022 RFE/RL, Inc. Used with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.