Тристан Вікторія Василівна
Працюю в Кривушівській гімназії Піщанської сільської ради Полтавської області
Есе на тему: «Війна. Моя історія»
Війна - найгірше лихо з лих, яке здатне відібрати в людини найдорожче - її життя. Вона каменем лежить на серці всіх українців: і тих, хто воює, і тих, хто в тилу. Ніхто вже не може жити так, як раніше, і радіти, бо гинуть люди: рідні, знайомі, чужі…
Хочу переповісти історію початку війни з уст та з дозволу ще моєї вчительки і класної керівниці Алли Анатоліївни, спілкування з якою завжди приємне нам обом.
Звістка про війну змусила її не просто плакати, а ридати. Харків потрапив під ракетні обстріли одним із перших. А там живе її син Сергій.
Коли стало небезпечно в його мікрорайоні, Алла Анатоліївна просила, щоб усі приїжджали до них, батьків. А тут іще одне лихо. Так співпало, що в переддень війни оперували тестя, і він ще перебував у реанімації, яку тоді перевели в підвальне приміщення. Попри все, вирішили таки їхати. Сергій тоді вперше сів за кермо автівки. Їхали втрьох: він, дружина і на задньому сидінні везли лежачого батька.
У Миколаєві, де живе донька Алли Анатоліївни, Леся, теж стало небезпечно. Палали будинки й автівки просто поруч.
Мати запросила і Лесю з сім'єю. Було нелегко ті чотири місяці, до середини літа. Чоловіки відразу повернулися. У двокімнатній квартирі ютилися аж дев'ятеро родичів. А тут знову лихо - помер сват. Такий стрес ніяк не сприяв одужанню. Судилося йому бути похованим на Полтавщині.
З приходом війни життя не спинилося. Донька та невістка працювали дистанційно. Це було нелегко. У нагоді став карантинний досвід. Онук Богдан навчався у своєму колегіумі. Не вистачало кімнат, щоб кожний був у тиші. Усі гуртом готували обіди та прибирали.
Кажуть, справжнє обличчя людини виявляється тоді, коли приходить лихо. І це насправді так. Спільна біда згуртувала рідню і цементувала її. Діти, які проживали далеко, облишивши усі свої справи, нарешті приїхали до батьків, які живуть в безпечних районах. Наговорилися і наслухалися один одного. У тісняві, проте живі…
Війна. Вона доторкнулася до кожного українця: і дорослого, і малого. Мені здавалося, що мир буде завжди, а війна не прийде ніколи. Сталося ж все навпаки.
На початку війни я, як психолог, зрозуміла, що не готова допомагати дітям та їхнім батькам. Просто не знала, як втішити десятирічного хлопчика Максима, в якого загинув на війні батько, а мама йому довго не наважувалася про це сказати. Тепер знаю і вмію, завдяки великому бажанню допомогти.
Пройшла купу навчань і тренінгів, прослухала безліч семінарів і вебінарів. А зараз сама стала надавати психологічну підтримку тим, хто втратив рідних на війні, дітям , батьки яких захищають рідну Україну, жінкам, у котрих війна назавжди забрала чоловіків чи дітей. Пам’ятаю, як довго працювала з Дашею, матір якої трагічно загинула під час ракетного обстрілу торгівельного центру "Амстор" у Кременчуці.
Хоча нині пишаюся тим, що Даша вже навчається саме на психолога, волонтерить і навіть їздить "на нуль". Думаю, це така її помста рашистам за маму. Та все одно мені гірко й сумно. А ще дуже шкода моєї розтерзаної країни.