Голова громадської організації «Вивеземо», волонтер Денис Мінін розповів, що є охочі виїхати з окупованих територій Херсонської, Запорізької областей, а також із Маріуполя. Втім, у багатьох людей немає на це коштів. Матеріал Радіо Свобода.
«Є регіони, куди об'єктивно непросто заїхати. Це зазвичай зона, розташована близько до лінії розмежування на Херсонщині. Це я кажу про місто Каховка і населені пункти, які розташовані поруч, ближче до Дніпра. Якщо ми кажемо про міста Маріуполь, Мелітополь, Бердянськ, а ще Василівський район і інші райони, туди заїжджаємо і забираємо. Але у багатьох людей немає коштів», – каже він.
Денис Мінін
За даними волонтера, до операції ЗСУ в Курській області виїзд однієї людини коштував 250-300 доларів, вивезти маломобільну людину – від 2 до 3 тисяч євро. Виїзд з окупованих територій може тривати тиждень, розповідає Мінін.
«Всі, хто хотів, хто мав можливість, більшість з них вже виїхала. Всі ті, хто залишився в окупації, це не зрадники, не колаборанти, багато хто з них бажає і мріє, щоб на ту територію повернулась українська влада, щоб вони знову стали вільними, або бажають звідти виїхати. І ось тим людям зараз доводиться долати шлях, який займає 5-7 днів. Об'єктивно, це дуже важко, враховуючи пересадки потягами, потім автобусами й іншим транспортом», – пояснив він.
Пункт «Мокрани – Доманове» з боку Білорусі працював і раніше, каже Мінін. Жителі окупованих територій ним не користувалися, оскільки це дуже довгий шлях.
«Уявіть собі, це майже 2500 км, якщо людина виїжджає з Мелітополя, Бердянська, Маріуполя, який треба проїхати. Тобто люди зазвичай їдуть до Ростова, з Ростова потім їдуть у напрямку Білорусі – це може бути місто Гомель, Мінськ, а потім звідти їдуть на цей пропускний пункт, який межує з українською Волинською областю. Цей шлях приблизно такий, якщо з Києва їхати до Мадрида. Неймовірно важко його витримати, особливо літнім людям.
Що треба знати про пункт «Мокрани – Доманове»? Його неможливо перетнути автомобільним транспортом, як і неможливо було це зробити в Сумах. Цей прикордонний пункт працює щоденно, його можна перетинати пішки, єдине, що треба, це підготуватись до довгої дороги. Тому всі, хто зараз звертається до мене, або до моїх колег-волонтерів, перше питання, яке я ставлю – який стан здоров'я вашої близької людини?Якщо людина слабка, вона може не витримати дорогу», – зауважив він.
Кореспондент Радіо Свобода нещодавно побував на пункті Доманове у Волинській області. Тепер там щодня приймають близько 30 українців. Рекордними на цьому пункті нещодавно були майже 70 осіб на добу.
Волонтери, які раніше працювали на пункті пропуску в Сумській області, а зараз на Волині, вважають, що кількість людей у пункті «Мокрани — Доманове» буде збільшуватися.
Copyright (c)2022 RFE/RL, Inc. Used with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.