Внаслідок руйнування Каховської ГЕС і затоплення населених пунктів Херсонщини постраждали не лише люди, але й тварини. Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» поспілкувалися із волонтерами, які рятували чотирилапих і дізналися, з якими складнощами доводиться стикатися під час таких місій.
Зооволонтерка, власниця притулку для тварин-інвалідів в м. Ірпінь «Дім хвостів» (Київська область) Анастасія Тиха розповіла, що відбувалося в Херсоні в перші дні після затоплення.
"В перші дні взагалі нікого спіймати нереально було"
Анастасія Тиха
«Дуже сильна течія і наш човен надувний з веслами не підходив, ми шукали моторний. Це було дуже важко усвідомити, що весь Херсон знаходиться у воді. Ти пливеш не рікою, ти пливеш між подвір’ями. Собаки та коти були дуже налякані. В перші дні взагалі нікого спіймати нереально було, а через два дні більш менш почали ловитися. Єдині тварини, які не кусалися, - це ті, які пливли й ти їх з води в човен діставав», – розповідає зоозахисниця.
Анастасія каже, що власники деяких тварин знаходилися в Херсоні, але більшість довелося забрати на Київщину і вже там шукати господарів. У соцмережах є група, де волонтери ведуть каталог вивезених з Херсону тварин, каже Анастасія.
«Тварини перелякані, вони втікають, пливуть геть. Люди теж рятуються і спіймати своїх тварин не можуть, вони швидко губляться. Переважна частина тварин залишилася покинутими, але були випадки, коли господарі їх забирали», – поділилася Тиха.
«Тварини досі на заспокійливих»
Анастасія Тиха
За кілька поїздок волонтери привезли із затопленого Херсона 19 собак і 24 коти. Волонтерка розповіла, в якому стані були врятовані тварини.
«Насправді вони приїжджали в набагато кращому стані, ніж тварини з Бахмута, але вони всі були в кліщах. З деяких тварин познімали 100-150 кліщів. Велика проблема – це психічний стан тварин. Собаки приїжджали в шоку, дуже налякані, є пара собак, у яких досі стрес не минув, вони зараз на заспокійливих. А більшість за 3-4 дні оговтувалися», – пояснила зоозахисниця.
Власниця притулку зауважила, що знайти нових господарів для цих тварин було нескладно, адже були люди, які хотіли взяти чотирилапого саме з Херсонщини.
За її даними, після обстеження у багатьох тварин з Херсонщини виявили лейкоз, імунодефіцит або котячу чуму. Вона розповіла, скільки коштує лікування та стерилізація врятованих тварин.
Врятовані під час потопу тварини на Херсонщині
«Перший рахунок за 16 собак і 18 котів був 74 тис. грн у ветклініці, другий рахунок – 55 тис. грн. Це достатньо дешево для такої кількості тварин, але сама я б це ніколи не оплатила, тому я відкриваю збори й люди нам допомагають», – каже Тиха.
«Хтось хотів хайпувати»
Також Анастасія розповіла, що до Херсона приїхала така кількість волонтерів, що вони, за її словами, «створювали натовп, заважаючи військовим».
Вона стверджує, що були випадки, що забирали у господарів тварин, думаючи, що їх покинули.
Пес в Херсоні під час потопу, червень 2023 року
«Було таке, що люди біля затопленої території, а волонтери подумали, що це покинута собака. Зараз зооволонтери з цим розбираються, бо всі хотіли похайпувати дуже сильно, врятувати тварин з Херсону, а вилилося це в не дуже гарну річ», – зауважила вона.
Copyright (c)2022 RFE/RL, Inc. Used with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.