AMIGA (з англійської – агенція міграції та адаптації) – організація, яку заснували у 2010 році вчені Академії наук Чехії та Карлового університету в Празі. Зараз це – волонтерський центр, що допомагає мігрантам у працевлаштуванні, надає психологічну підтримку, проводить заняття для дітей із особливими освітніми потребами. Тут працюють фахівці з України та Чехії. З початком повномасштабного вторгнення вони відкрили нові проєкти для українських біженців.
В організації допомагають не лише дітям із інвалідністю, а й їхнім мамам. Як це відбувається – читайте у репортажі проєкту Радіо Свобода «Ти як?».
Ольга, мама 14-річного Данила та біженка з Києва, на заняттях для мам вчилася виготовляти шерстяні картини з пейзажами.
Лілія Онісімчук підбирає заняття – відповідно до цілі та діагнозу
«Я прийшла з певним скепсисом, мовляв, нічого у мене не вийде, – каже жінка. – Але коли бачиш результат, як із деталей складається ціла картина, то негатив зникає. Це як психотерапія через творчість. До того ж, я познайомилася з мамами, які живуть тими ж проблемами, що й сама. Ми розуміємо одна одну та маємо про що поговорити».
«Данило – сором’язливий хлопчик, – додає Ольга. – У нього погано розвинене мовлення. Мій син потребує дітей, які перші йтимуть із ним на контакт: щось розповідатимуть, щось питатимуть. Після такого спілкування Данило наповнюється позитивом. Для нього важливо бачити, що інші діти сприймають його таким, як він є».
Після повномасштабного вторгнення Ольга переїхала до Праги з Києва.
«Вирішила так передусім із огляду на підвищену синову тривожність, – каже жінка. – В Україні син ходив до звичайної школи, я була його асистентом, бо маю потрібну освіту. Помічала результати, яких навіть не очікувала. Головний із них – соціалізація: Данило комфортно почувався у шкільному середовищі».
Після вимушеного переїзду їм довелося наново створювати цей комфорт. Ольга не працює, оскільки поза школою Данило не може бути сам.
«Постійно перебувати вдвох – важко, – ділиться жінка. – На заняттях ми обоє перемикаємо увагу, відволікаємося на творчість. Син читає повідомлення від викладачки, бачить, що йому приділяють увагу, й почувається безпечно».
Copyright (c)2022 RFE/RL, Inc. Used with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.