Тридцять двоє цивільних, яким минулого тижня вдалося виїхати з обложеного Маріуполя (місто на південному сході України), розповіли Human Rights Watch про свою боротьбу за виживання в умовах мінусових температур і постійних обстрілів з боку російських військ, про чоловіків, жінок і дітей, які ховаються у підвалах, де від початку облоги 2 березня 2022 року зовсім або майже немає води, електрики, опалення, медичної допомоги та послуг мобільного зв'язку.

Літні люди та люди з інвалідністю розповідали про додаткові труднощі, з якими стикалися: не маючи можливості спуститися у підвальні укриття, вони сиділи у своїх квартирах із вибитими вікнами і стінами, що хиталися при кожному обстрілі. 82-річний чоловік, який від самого початку обстрілів залишавсь у своїй квартирі на шостому поверсі, сказав, що відволікав себе, прибираючи уламки скла, якими було всипано підлогу: «Мене трусило, коли падали бомби. Трусилися стіни, і я боявся, що будинок розвалиться. Але я проводив дні у спробах прибрати уламки скла. Я просто прибирав, треба було чимось себе зайняти. Це було безглуздо, але це було єдине, що я міг робити, аби щось робити».

Внаслідок обстрілу російськими військами лікарняного комплексу у Маріуполі 9 березня було поранено, як повідомлялось, щонайменше 17 цивільних осіб, зокрема медичних працівників та вагітних жінок. Згодом з'явилась інформація, що одна вагітна жінка померла від отриманих травм у лікарні, куди її перевели після обстрілу. Human Rights Watch верифікувала та проаналізувала 7 відео та 10 фотографій, на яких видно наслідки обстрілу, зокрема руйнування всієї передньої стіни дитячої лікарні, явні сліди осколків на фасаді сусіднього пологового відділення та велику вирву від вибуху авіабомби у південній частині внутрішнього двору. Пізніше Росія підтвердила, що ціллю нападу була лікарня, стверджуючи, що там перебували українські війська і що цивільних осіб у лікарні було попереджено про напад, аби вони залишили приміщення. Human Rights Watch не змогла перевірити правдивість цих заяв.

Автор: Human Rights Watch

Джерело: Human Rights Watch. Забезпечити цивільному населенню Маріуполя безпечний вихід з міста і гуманітарну допомогу© 2022 by Human Rights Watch.