8 березня 2022 року Лідії Єфременко виповнилося 75 років. Наступного дня вона загинула від обстрілів будинку на Першотравневій, 2 в Ізюмі. У січні 2023-го цю вулицю перейменували на вулицю Пам’яті. 9 березня 2022-го у будинку №2 тут загинуло близько 50 людей.
Лідія Єфременко разом із сусідами ховалася у підвалі будинку, втім ворожі обстріли зруйнували два під’їзди і всі п’ять поверхів обвалилися та засипали укриття.
Лідія була на пенсії. До того 35 років працювала продавчинею. Справжнім захопленням ізюмчанки були квіти. Вони в неї цвіли на кожному підвіконні. А під вікнами квартири Лідія посадила клумбу. Сусідка Тетяна каже: «Лідія старалася, щоб її квітник був яскравим і цвів увесь можливий час. Після трагедії клумби немає зовсім – на неї обвалилися частини будинку».
Лідія любила читати, мала свою бібліотеку. Останні роки постійно перечитувала Біблію. Святе Письмо подарувала внучці Альоні. Ця Біблія та кілька фото – єдине, що залишилося з пам’ятних речей бабусі.
Знайомі згадують Лідію Єфременко чуйною та люблячою бабусею: вона обожнювала і виховувала спочатку дітей, а потім онуків і правнуків. Берегла речі загиблого в АТО 22-річного онука Сергія Гончаренка. Він один із 49 десантників, загиблих 14 червня 2014 року – тоді росіяни збили Іл-76 над Луганськом. Тепер, за кілька метрів від онука, похована і бабуся Лідія поруч зі своїм чоловіком.
Онука Альона згадує: «Коли загинув наш Серьожка, побратими передали його речі – бабуся забрала собі берет, тільник, зимову шапку. Зберігала, казала, що це все пахне ним. Його фото поставила в рамки. Усе це пропало, згоріла в квартирі вся пам’ять. Немає нічого…»
Доньку Лідії вивіз з Ізюма чоловік онуки. Зміг прорватися до неї вже у квітні. Жінка розповіла, що встигла побачитися з мамою 5 березня. Кликала перебратися до укриття під дитсадком, але Лідія відмовилася. Сказала, що залишиться з сусідами. Вірила, що все обійдеться. Мовляв, їх у підвалі багато, вони підтримують один одного.
Тіла з-під завалів будинку, який у 2023 році вже за адресою – вулиця Пам’яті, окупанти дозволили діставати за місяць після трагедії. Лідію, як і ще 450 жителів Ізюма, поховали на стихійному кладовищі. Ідентифікували пенсіонерку після ДНК-експертизи, а перепоховали за майже рік від загибелі – 8 лютого 2023 року.
У Лідії Єфременко залишилися донька, онука і двоє правнуків.
Історія з instagram каналу Victims of russia.