Перш ніж дізнатись, чому спорт важливий для підтримання ментального стану, слід розуміти, як стрес впливає на організм та психіку. У людини активується так звана реакція «бий або біжи», під час якої виділяються адреналін та кортизол. Ці гормони підвищують пульс, напружують м’язи та стимулюють мозок для швидкого прийняття рішень.
Короткотривалий стрес може бути корисним, адже він мобілізує наші ресурси для подолання складних ситуацій. Однак хронічний негативно впливає на організм, викликаючи такі проблеми:
хронічна втома та слабкість;
тривожні розлади та депресія;
порушення сну;
проблеми з імунітетом;
ризик серцево-судинних захворювань.
Фізичні навантаження — це один із найпростіших та водночас найефективніших способів зменшення стресу. Ось кілька механізмів, через які спортивні вправи допомагають справлятися з психологічним та фізичним навантаженням:
Зниження рівня кортизолу — сприяє зменшенню відчуття тривоги та допомагає організму розслабитися після важких емоційних навантажень.
Вироблення ендорфінів — так званих «гормонів щастя». Вони природним чином покращують настрій, зменшують больові відчуття та підтримують загальне щастя.
Поліпшення сну — під час війни, коли тривожні думки можуть заважати заснути, фізична активність допомагає розслабити тіло та мозок.
Покращення концентрації — робота над тілом стимулює кровообіг та постачання кисню до мозку.
Зниження напруження у м’язах — розслабити м’язи та повернути тілу відчуття легкості.
Існує багато видів фізичної активності, які можуть допомогти в боротьбі зі стресом. Кожен може знайти для себе щось залежно від уподобань та можливостей. Зокрема:
Йога або розтяжка — одні із найкращих способів заспокоїти розум і тіло. Вони поєднують фізичні вправи з диханням та медитацією, що допомагає зменшити рівень стресу та тривоги. Стретчинг підходить як для новачків, так і для більш досвідчених спортсменів, а також може виконуватися у будь-яких умовах — навіть вдома.
Піші прогулянки або біг — аеробні вправи на свіжому повітрі — це чудовий спосіб очистити розум від негативних думок і зняти напругу. Крім того, перебування на природі має позитивний вплив на психічний стан та допомагає знизити рівень тривожності.
Силові тренування — допомагають не тільки зміцнити м’язи, але й виплеснути накопичену енергію та агресію.
Плавання — вода заспокоює нервову систему, а рівномірні рухи знімають напругу з м’язів та сприяють загальному розслабленню.
Танці — це не тільки приємна розвага, але й чудовий спосіб підвищити рівень ендорфінів та зняти стрес. Танцювальні рухи покращують кровообіг та допомагають виразити емоції через тіло.
І в мирний час буває складно знайти час для спорту, а в стані війни фізичні вправи відходять на другий план. Є кілька способів, як зробити тренування частиною щоденної рутини:
займатись вдома — існує багато онлайн-ресурсів та додатків з відеоуроками для домашніх тренувань, які можна виконувати без спеціалізованого обладнання;
короткі тренування — якщо немає часу на годинні заняття, спробуйте короткі, але інтенсивні сесії. Навіть 10-15 хвилин активності можуть значно покращити самопочуття;
залучайте інших — тренуватись з друзями або членами родини приємніше. Це не тільки підтримає вас емоційно, але й створить додатковий стимул для регулярних занять.
Пам’ятайте: навіть у найважчі часи ви можете контролювати своє самопочуття за допомогою фізичної активності. Зміцнюючи тіло, ви допомагаєте заспокоїти розум та знаходите сили протистояти будь-яким викликам.
Психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова