Як підвищити самооцінку і відчути справжню силу всередині?

Переглядів 4

Самооцінка — це наш внутрішній барометр, що визначає, як ми сприймаємо себе і наше місце у світі. Вона впливає на кожен аспект життя: від стосунків з людьми до кар'єрних досягнень та загального рівня щастя. Здорова самооцінка — це важливий складник впевненості в собі та своїх силах, приймати життєві виклики з гідністю. Однак не кожна людина живе в гармонії з собою та навколишнім світом, що спричиняє багато незручностей. Пропонуємо розібратись, як підняти самооцінку та нарешті подолати комплекси. 

 

Самооцінка: що це?

Здорова самооцінка — це здатність бачити себе об'єктивно, визнавати сильні та слабкі сторони, приймати такими, якими ми є. Основні ознаки:

  • самоприйняття — здатність приймати свої недоліки та помилки без самокритики та формування комплексів;

  • впевненість — внутрішнє переконання, що ви можете справитися з життєвими труднощами;

  • баланс між самоповагою та скромністю — людина поважає себе, але не ставить вище за інших;

  • адекватне сприйняття критики — негативні коментарі сприймаються не як особиста атака, а як можливість для вдосконалення.

Коли завищена самооцінка? 

Це надмірно високе уявлення про себе, свої здібності та значущість. Така людина може бути самовпевненою, недооцінює інших та не сприймає критику. Наприклад, коли працівник настільки самовпевнений, що відмовляється працювати в команді, а в результаті зазнає фіаско. Неадекватне самосприйняття може призводити до конфліктів, проблем у стосунках та нереалістичну картину світу. 

Занижена самооцінка — що це?

Людина недооцінює себе, свої досягнення та здібності. Вона постійно сумнівається, боїться помилок, відчуває невпевненість та потребує зовнішнього схвалення. Це зазвичай перешкоджає розвитку та знижує якість життя. Наприклад, працівник, якому пропонують підвищення, але він відмовляється, бо думає, що недостатньо компетентний для нової посади.

Як самооцінка впливає на якість життя?

 

Самооцінка людини безпосередньо впливає на сприйняття світу та якість життя. Крім того, вона визначає, як нас бачать інші. Самооцінка має важливе значення для:

  • кар’єри — людина вірить у свої здібності, відкрита для нового досвіду та транслює впевненість, що сприяє працевлаштуванню на бажану посаду та кар’єрному зростанню;

  • стосунки — люди, які цінують себе, не будуть терпіти токсичні відносини або постійно жертвувати своїми потребами заради інших;

  • самопочуття — давно доведено, що моральний стан впливає на фізичне здоров’я.

Як підвищити самооцінку: дієві методи

Якщо ви помічаєте за собою, другом чи родичем занижену самооцінку, не варто це залишати на самоплив. Щоб досягти емоційної стабільності та позбутись комплексів, потрібно докласти певних зусиль та заручитись підтримкою близьких. Як зазначає психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова, потрібно робити таке:

  1. Усвідомити свою цінність. Перший крок на шляху до здорової самооцінки — зрозуміти, що ви цінні вже тому, що існуєте. Ця цінність не залежить від чужих оцінок та думок. Згадайте моменти, коли ви почувалися гордими за себе — це допоможе вам відновити віру у свої здібності.

  2. Самоприйняття. Пам’ятайте, що не існує ідеальних людей. Прийміть недоліки як частину унікального «я». Важливо не критикувати себе за помилки, а вчитися на них та рухатися вперед.

  3. Саморозвиток. Нові знання та навички допоможуть відчувати компетентність та розширення можливостей. Знайдіть те, що вам справді цікаво та рухайтесь в цьому напрямку.

  4. Встановлювати реалістичні цілі. Багато розчарувань стається через те, що людина неадекватно оцінює свої можливості. Найбільші зміни відбуваються через маленькі, поступові кроки. Кожне невелике досягнення буде підсилювати вашу впевненість у собі.

  5. Змінити оточення. Уникайте токсичних людей, що постійно критикують, принижують вас та намагаються самоствердитись вашим коштом. Позитивне оточення допоможе відчути свою цінність і зміцнити впевненість.

  6. Не порівнювати себе з іншими. Пам’ятайте, що кожна людина йде своїм шляхом, а ваші досягнення унікальні. Зосередьтеся на власному розвитку та не дивіться на успіхи оточення, як на мірило вашої цінності.

 

Як підняти свою самооцінку та не втратити прогрес?

Як підняти самооцінку ми розібрались, однак життя непередбачуване та щоденно підкидає нам нові виклики. Тому є ризик втратити отриманий результат. Як цьому запобігти? Основний принцип — вбачати в помилках не знак «стоп», а можливість для аналізу та розвитку. Замість того, щоб засмучуватись, краще спитайте себе: «Що я можу винести з цього досвіду?».

Не забувайте, що ваша сила — це не тільки подолання труднощів. Це ще й здатність зберігати впевненість та позитив навіть у найскладніші моменти.

Психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова



 
Поділитися:
Інші публікації