Клінічна депресія характеризується трьома основними симптомами:
Поганий настрій — людина втрачає здатність радіти, не отримує задоволення від звичних речей, хобі.
Порушення мислення — їй важко концентруватися, мислити чітко, а робота виконується повільніше.
Рухова загальмованість — людина відчуває постійну втому, їй змусити себе робити навіть прості речі.
Якщо симптоми тривають понад місяць, це привід звернутися до лікаря. Проте на початковій стадії з депресією можна спробувати впоратися самостійно, з допомогою близьких та психотерапії.
Якщо ви хочете знати, як витягнути людину з депресії, ось кілька дієвих порад:
дозвольте людині пережити свій стан — ваш близький потребує часу, щоб осмислити емоції. Не підганяйте його. Фрази на кшталт: «Та перестань думати про це!» чи «Треба рухатися вперед!» можуть зробити тільки гірше;
не знецінюйте страждання — не радьте забути, не звертати увагу. Це дратує;
визнайте важливість ситуації — покажіть, що ви розумієте серйозність стану людини. Наприклад: «Почуття, які ти зараз переживаєш, дуже важливі. Я поруч і готовий допомогти»;
будьте обережні з жартами — не варто іронізувати над ситуацією. Це може тільки нашкодить людині;
не змушуйте до активного способу життя. — це може допомогти, але не намагайтесь насильно витягнути друга на прогулянку чи вечірку. Пропонуйте ненав'язливо відновити колишні заняття чи зайнятись хобі, яке приносило задоволення;
не проявляйте агресію — фрази на кшталт: «Чого ти знову в поганому настрої?» не допоможуть. Потрібно бути терплячими і спокійними.
Депресія рідко проходить сама собою, і навіть якщо таке трапляється, ризик повторного епізоду залишається високим. За статистикою, половина людей, які вже стикалася з депресією, з часом знову відчуває її. У тих, хто мав два епізоди, ймовірність третього зростає до 80%. Тому при перших ознаках необхідна кваліфікована допомога при депресії. Найкраще почати з консультації психіатра або психотерапевта, який за необхідності призначить відповідні ліки.
Часто люди відкладають цей крок через страх чи упередження. Візит до лікаря може сприйматися як «крайній захід» або свідчення слабкості, а сучасні антидепресанти викликають недовіру. Однак кваліфікований фахівець підбере препарат, який підійде саме вашій близькій людині. Варто розуміти, що процес підбору ліків може зайняти час, але в багатьох випадках вони є невіддільною частиною лікування.
Деякі люди бояться звертатися до лікаря через страх примусової госпіталізації. Однак ці побоювання не обґрунтовані: облік скасували ще у 90-х, а госпіталізація можлива лише за рішенням суду, якщо людина становить загрозу, або за згодою пацієнта. Якщо ж державна медицина викликає недовіру, варто розглянути приватного фахівця.
Не знаєте, як втішити людину і допомогти їй? Поясніть, що психотерапія стає дедалі поширенішою і справді допомагає. Як з переломом йдуть до хірурга, так і при депресії потрібна допомога спеціаліста. Запропонуйте підтримку: допоможіть знайти лікаря, домовтеся про прийом, якщо людина захоче, можете бути присутнім на консультації. Проте важливо не змушувати і не засуджувати.
Якщо депресія заважає близькій людині справлятися з повсякденними справами, у вас може виникнути бажання взяти на себе всі її обов’язки. Це дійсно може допомогти, але важливо знайти баланс.
Якщо ви живете разом, сприяйте дотриманню щоденного розпорядку: нагадуйте про гігієну, регулярне харчування, прийом ліків, а також про вчасний сон і підйом. Розпорядок дня допомагає зберігати мінімальну стабільність навіть у найважчі періоди.
Спробуйте залучити друга чи родича до фізичної активності, адже дослідження показують, що регулярні вправи допомагають боротися з депресією. Не обов’язково інтенсивно займатися спортом, головне — регулярно.
Підтримка людини у депресії вимагає терпіння, розуміння та емпатії. Тож будьте поруч, слухайте без критики і допоможіть знайти лікарі, якщо це необхідно.
Психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова