Шлях до спокою: як медитація допомагає позбутися стресу та очистити розум?

Переглядів 3

Сучасне життя завжди супроводжується стресом, зокрема для українців в складних реаліях. Ми щодня стикаємося з викликами, вирішуємо безліч проблем і часто забуваємо про необхідність піклуватися про свій внутрішній стан. Однак є простий, доступний та ефективний спосіб досягти гармонії — медитація.

 

Як медитація впливає на душевний стан?

Стрес — це нормальна реакція організму на зовнішні подразники, що може швидко мобілізувати внутрішні сили організму. Однак, коли стрес стає хронічним, він пригнічує нервову систему та виснажує. Медитація — це давня духовна практика. Вона допомагає зняти стрес, очистити розум та покращити якість сну. Розглянемо детально, чим корисна медитація.

Медитація для заспокоєння нервової системи

Користь медитації для нервів, полягає в активації парасимпатичної системи, що відповідає за механізми відпочинку та відновлення. Це знижує рівень адреналіну та кортизолу — гормонів стресу. Таким чином організм повертається до стану спокою. 

Медитація — це фокус на теперішньому моменті

В медитацію час «зупиняється». Ця практика вчить нас зосереджуватись на теперішньому, відпускаючи тривогу про майбутнє та помилки минулого.

Духовні практики для емоційної стабільності

Регулярна медитація допомагає краще розуміти емоції та реагувати на них спокійніше. Відповідно у складній ситуації ймовірність стресової реакції знижується.

Медитація для заспокоєння та фізіологічної релаксації

Медитація на розслаблення дозволяє відпочити й душею, і тілом. Під час практики знижується частота серцевих скорочень, артеріальний тиск та м’язова напруга.

Чи корисна медитація для сну?

 

Нестача та проблеми зі сном часто є наслідками постійного стресу та перевантаження нервової системи. Медитація — один з методів боротьби з ними. Духовна практика допомагає розслабити тіло та розум, завдяки чому людина може позбутися нав'язливих думок та зануритися у стан спокою. Особи, які медитують, частіше повідомляють про меншу кількість пробуджень вночі та глибокий сон, зазначає психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова.

Як правильно медитувати: способи та техніки

Не існує одного правила як медитувати. Є безліч різноманітних технік, зокрема пропонуємо розглянути практику дихання, майндфулнес та візуалізацію. Головна умова для кожної техніки — тиша навколо.

Медитація дихання

Це найкраща медитація для зняття стресу і водночас найпростіша у виконанні. Усе, що потрібно — це зосередитися на власному диханні:

  1. Знайдіть тихе та спокійне місце.

  2. Сядьте зручно, закрийте очі та почніть спостерігати за своїм диханням.

  3. Відчуйте, як повітря входить у тіло та виходить з нього.

  4. Якщо розум починає блукати, м'яко повертайте увагу до дихання

Ця техніка дозволяє зосередитися на теперішньому моменті та відпустити негативні думки, що викликають стрес.

Майндфулнес — медитація усвідомленості

Ця практика вчить усвідомлювати кожен момент свого життя, не надаючи оцінки думкам і почуттям. Це допомагає не прив'язуватися до негативу та сприймати реальність такою, якою вона є.

  1. Сядьте зручно та зосередьтесь на своєму тілі та відчуттях.

  2. Звертайте увагу на кожну думку чи емоцію, що виникає, але не затримуйтеся на них.

  3. Дозвольте собі сприймати все, що відбувається, без оцінок та реакцій (як негативних, так і позитивних).

Сприймайте життя з усіма його викликами, однак не приділяйте надмірну увагу тим чи іншим подіям — не занурюйтесь в негатив та не «тікайте» від реальності в давно минулі спогади.

 

Візуалізація

Хороша техніка для тих, хто часто відчуває тривогу та має проблеми з перебуванням в людних місцях. Вона допоможе знизити рівень стресу та нормалізувати душевний стан. 

  1. Знайдіть спокійне місце та зручно влаштуйтесь.

  2. Заплющте очі та уявіть собі місце, де вам завжди спокійно та комфортно. Це може бути пляж, ліс, улюблений заміський будинок, гори, батьківський дім або будь-яке інше місце.

  3. Уявляйте деталі цієї локації: звуки, запахи, кольори.

  4. За бажання комбінуйте цю техніку з медитацією дихання. 

Як зробити медитацію частиною свого життя?

Духовні практики — чудовий інструмент для покращення ментального самопочуття, однак потрібен систематичний підхід. Тобто найкращого ефекту можна досягти при регулярному їх виконанні.

 Ось кілька порад, як інтегрувати медитацію у своє повсякденне життя:

  • починайте з малого — медитуйте по 5-10 хвилин на день, поступово збільшуючи тривалість;

  • займайтесь в один і той самий час — щоранку, щоб налаштуватись на новий день або щовечора, щоб зняти напругу після роботи;

  • будьте терплячими — не очікуйте миттєвих результатів, для цього потрібен час.

Завдяки різним технікам медитації ви можете знайти відповідний спосіб для розслаблення та гармонізації внутрішнього світу.

Психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова

Поділитися:
Інші публікації