Сьогодні для багатьох людей стає актуальним питання, що таке емпатія. Вона являє собою здатність до співчуття чи співпереживання. Тобто це складний психоемоційний механізм, який дозволяє нам глибоко відчувати стан іншої людини, розуміти її емоції. В психології емпатія — це ключовий фактор, який дозволяє нам будувати міцні соціальні зв'язки. Без неї нам було б важко довіряти, співпрацювати та досягати емоційної близькості з іншими людьми.
Здатність до емпатії з дитинства є основою взаєморозуміння. Вона формує уважність до почуттів інших. Люди з високим рівнем емпатії можуть не лише розпізнавати емоції, але й переживати їх, ніби це власний досвід. Така здатність робить нас більш уважними та відповідальними за вчинки, сприяє уникненню конфліктних ситуацій та підвищує рівень взаєморозуміння в суспільстві, зазначає психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова.
Під поняттям емпатії в психології виокремлюють кілька її видів. Зокрема, емоційна емпатія передбачає розуміння почуттів інших людей. Вона допомагає нам бачити у кожній людині не просто особистість, але й потенційного друга чи партнера, який потребує допомоги або моральної підтримки.
Емпатія виконує важливу роль у зниженні соціальної напруги та сприяє формуванню довіри. Наприклад, співробітники, які здатні розуміти проблеми колег, будують дружніші стосунки, що знижує рівень стресу в колективі і підвищує ефективність командної роботи.
Дехто помилково вважає, що здатність до співчуття є вродженою характеристикою, однак це не так. Один з ключових способів — уважно слухати та бути відкритим до емоцій інших людей. Але ви маєте не просто слухати, що вам кажуть, але й повторювати почуте, уточнювати деталі, щоб продемонструвати своє зацікавлення та повагу до емоцій співбесідника.
Також, якщо ви хочете навчитись емпатії, важливо аналізувати власний психоемоційний стан та реагувати на нього, оскільки здорова саморефлексія є фундаментом для розуміння емоцій інших.
Ефективний спосіб розвитку емпатії — уміння ставити себе на місце інших. Наприклад, вам варто запитати себе: «Що ця людина зараз відчуває?», «Як би я себе почував у такій ситуації?». Такі питання допомагають зосередитися на переживаннях іншого і підвищити рівень довіри між людьми.
Окрім того, на розвиток емпатії впливає відвідування різних курсів, спрямованих на тренування емоційного інтелекту. Після їх закінчення ви не тільки зможете краще розуміти інших, але й навчитеся керувати власними емоціями. Наприклад, засвоєння технік самозаспокоєння допоможе вам краще контролювати свої емоції під час виникнення конфліктних ситуацій. Тобто ви будете менш роздратованими і більш відкритими до діалогу.
Ось декілька психологічних порад, які стануть в пригоді:
Спостерігайте за співрозмовником — зверніть увагу на його зовнішній вигляд та емоційний стан, уявіть себе на його місці, щоб відчути його почуття.
Оцініть погляд — прямий зоровий контакт свідчить про відкритість, тоді як відведений убік може вказувати на дискомфорт.
Налаштуйтеся на тональність голосу — підлаштовуючи свій тон під співрозмовника, ви допоможете йому розслабитися і сприймати вас як близьку людину.
Зверніть увагу на позу — прийнявши схожу позицію, ви підсвідомо показуєте співрозмовнику, що розумієте і підтримуєте його.
Співпереживання — це той фундамент, на якому будується людяність у сучасному суспільстві. В умовах стрімких змін та стресів, емпатія є тією якістю, яка допомагає зберегти внутрішню гармонію і стабільність, адже вона об’єднує людей, сприяє зменшенню конфліктів та зміцненню стосунків.
Здатність розуміти почуття інших також є запорукою ефективного спілкування. Люди, які вміють слухати й відчувати емоції інших, здатні знайти спільну мову навіть у найскладніших ситуаціях. Психологічна допомога часто заснована саме на розумінні почуттів пацієнта, оскільки допомагає краще сприймати себе та оточення.
Тепер ви знаєте, як розвинути емпатію та проявляти її. У кризових ситуаціях, наприклад, під час природних катастроф, пандемії чи військових конфліктів, співпереживання допомагає зберегти людяність, вміння підтримувати одне одного та разом знаходити виходи зі складних обставин.
Психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова