Домашнє насильство — це глобальна проблема, з якою стикається велика кількість людей по всьому світу. Це явище не має кордонів і може торкнутися будь-кого незалежно від соціального статусу, віку чи статі. Його наслідки можуть бути жахливими, тому важливо знати, як захиститися, де шукати допомоги і як розпізнати критичний момент, коли необхідно рятуватися. У цій статті психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова допоможе усвідомити, що таке домашнє насильство і як протидіяти йому.
Домашнє насильство — систематичні прояви принизливої та образливої поведінки в будь-яких стосунках, які використовуються одним партнером для отримання або збереження влади і контролю над іншим проти його волі. Воно охоплює різні форми зловживань. Тому трапляються у домашньому насиллі види:
фізичне — нанесення тілесних ушкоджень або травм;
сексуалізоване — примушення до сексуальних дій проти волі іншої людини;
емоційне — маніпулювання, приниження або залякування партнера;
економічне — контроль фінансів або обмеження доступу до ресурсів;
психологічний тиск — використання погроз, звинувачень або залякування;
технологічне — використання технологій для спостереження, переслідування партнера.
Від насилля в сім’ї ніхто не застрахований. Вплив насильства поширюється не лише на постраждалу особу, але й на членів її сім’ї, друзів та суспільство загалом.
Особливо вразливі діти, які ростуть у сім’ях, де таке відбувається. Вони можуть сприймати це як норму, що підвищує ризик того, що в майбутньому вони стануть жертвами або кривдниками. Деякі люди знаходяться у групі ризику. Насамперед це:
жінки — приблизно кожна третя жінка у світі зазнала фізичного чи сексуального насильства;
діти і молоді люди — юний вік є фактором ризику;
люди з обмеженими можливостями — вони можуть стикатися з додатковими перешкодами при спробах звернутися за допомогою, що підвищує ризик домашнього насильства;
люди з психічними розладами — особи з психічними захворюваннями або емоційними розладами — особливо вразлива верства населення.
люди з низьким соціально-економічним статусом — часто сімейне насильство пов’язане з економічним стресом або низьким доходом.
Розпізнати домашнє насильство не завжди легко, оскільки багато жертв намагаються приховати проблему або не усвідомлюють її повністю. Ось деякі типові ознаки, на які слід звернути увагу:
несподівана агресія;
вербальне насильство — використання принизливих висловлювань, постійна критика, знущання або звинувачення;
контроль і маніпуляції — партнер намагається контролювати аспекти вашого життя, включаючи фінанси, соціальні контакти, зовнішній вигляд або поведінку;
погрози і залякування;.
ізоляція — партнер намагається відгородити вас від друзів, родичів та соціальної підтримки;
економічний контроль — обмеження доступу до грошей або ресурсів, примус до фінансової залежності;
фізичне залякування;
страх перед партнером.
Тепер ви знаєте, які є ознаки і форми домашнього насильства. Тож важливо усвідомити, що можна подолати страх і знайти допомогу, зазначає психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова.
Якщо ви або хтось із ваших знайомих зіткнулися з домашнім насильством, важливо діяти швидко і рішуче:
зверніться до медичного закладу — отримайте медичну допомогу та зафіксуйте всі травми. Це може бути важливим доказом у разі судового розгляду;
повідомте поліцію та надайте медичний висновок;
зверніться до кризового центру, який займається захистом жертв насильства — отримайте юридичну та психологічну допомогу;
зверніться до адвоката — юридична консультація допоможе зрозуміти ваші права і можливості захисту;
зберіть докази — документуйте всі випадки насильства, зберігайте фотографії, листування, свідчення інших людей;
отримайте підтримку з боку близьких — зверніться до друзів та родичів. Попросіть про допомогу з переїздом, фінансову або моральну.
В Україні існує декілька організацій та служб, які знають все про домашнє насилля і надають допомогу постраждалим. Ось деякі з них:
Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерної дискримінації — надає консультації та підтримку постраждалим. Телефон: 116 123.
Центри соціально-психологічної допомоги — пропонують тимчасовий притулок та терапію для жертв.
Організації громадянського суспільства, такі як «Ла Страда-Україна», які надають юридичну та психологічну допомогу.
Правоохоронні органи — у разі загрози життю або здоров’ю необхідно звернутися до поліції.
Домашнє насильство має історичні корені, які пов’язані з патріархальними структурами суспільства. У минулому чоловіки часто мали право на контроль і використання фізичної сили та примусу в сім'ї, що підтримувалося соціальними та релігійними нормами. Ці структури наполягали на тому, що жінки повинні підкорятися своїм чоловікам, а насилля — це спосіб підтримання цього порядку. Сучасне суспільство продовжує боротися з цими застарілими уявленнями, але і відгомін минулого все ще впливають на наші уявлення про стосунки та гендерні ролі.
Статистика домашнього насильства у світі є вражаючою і показує масштаб цієї проблеми:
24% людей зізнаються, що стикалися з випадками домашнього насильства у своєму житті або серед своїх знайомих.
У 75% випадків від домашнього насильства страждають жінки.
Близько 40% тяжких насильницьких злочинів здійснюються в сім'ї.
Понад 70% всіх вбивств жінок здійснюються партнерами або родичами.
Ці цифри свідчать про необхідність негайних дій з боку суспільства та громадських організацій для боротьби з цим явищем.
Що таке домашнє насильство? Це серйозна проблема, яка потребує негайної уваги та дій. Важливо розпізнати ознаки насильства, знайти підтримку та не боятися звернутися за допомогою. Захистіть себе та своїх близьких від цього жахливого явища та його наслідків.
Пам'ятайте, що ніхто не заслуговує на насильство, і є багато ресурсів та людей, готових допомогти вам.
Психологиня Фонду Ріната Ахметова Анна Часовникова