Історії, які ви нам довірили

меню
{( row.text )}
{( row.tag )}
header-logo

Історії, які ви нам довірили

До всіх історій
Лариса Квас

"Війна поцілила в серце моєї України і кожного з нас"

переглядів: 59

Квас Лариса, жителька села Кам’янське Василівського району Запорізької області (село, в яке не можна потрапити з кінця лютого 2022 року, село, через яке проходила «Дорога Життя» …), вчитель

КЗ "Кам'янська спеціальна загальноосвітня школа -інтернат" Запорізької обласної ради

"У війни не жіноче обличчя"

Є у білоруської письменниці Світлани Алексієвич повість « У війни не жіноче обличчя». Свого часу цей твір мене вразив своєю простотою викладу , доступністю, глибиною роздумів і спостережень. Чи могла я тоді чи пізніше щось подібне уявити в своєму житті , у житті тисяч таких, як я : жінки, матері, бабусі, тітки , сусідки, колеги, вчителя з більш як 40-річним служінням розумному, доброму, вічному? Звичайно, ні? Таке не можна уявити, передбачити, запобігти. Це зло, яке не підлягає ніяким законам, правилам, нормам. Як вчитель літератури, при вивченні тем, пов’язаних з творами про події Другої світової війни, завжди говорила учням, що за час існування людства в світі відбулось більше 22 тисяч війн. Воєнні конфлікти не затихали бодай на день. Та найстрашніша, найкровопролитніша – це війна 1941-1945 років. На жаль, сьогодні ми є живими свідками того, що війна, яку розв’язала росія проти нашої батьківщини навіть за півтора роки воєнних дій перевершила Другу світову війну по всіх параметрах і ввійде у всі підручники світу, як найганебніша війна проти гуманізму, совісті, здорового глузду, людяності, людства, порядності, моралі, національної самобутності …

…У нашій сім’ї про війну знали не по фільмах і книжках: батько, Федір Титович, пішов на війну у 18 років. Брав участь у звільненні рідного села, країн Європи. 1 травня 1945 року отримав тяжке поранення вже у самому Берліні, а перемогу зустрів у госпіталі, де потім лікувався майже рік. Мама, Катерина Захарівна, була примусово вивезена на роботу у Німеччину і повернулась додому через два з половиною роки після звільнення військами союзників. В родині , коли були якісь складні моменти, часто повторювалась фраза: «Дай, Боже, щоб не було війни і голоду». ЇЇ справжнє значення розумієш тільки зараз.

24 лютого війна поцілила в серце моєї України і кожного з нас; внесла сум’яття в душі моїх колег, учнів і їх батьків; торкнулась планів, звичного життя моїх сусідів, близьких. Вся моя родина від найменшого, тоді ще шестирічного, до найстарших здригнулась і завмерла в німому питанні: «За що? Чому? Як так могло статися в ХХІ столітті? Це якесь непорозуміння, і все скоро закінчиться». Та сьогодні вже черговий день цієї жорстокої, несправедливої війни , війни без правил, без моралі…

Ми всі змінились за цей час. Ми тепер йменуємося абревіатурою – ВПО.І це не соромно, це реальність, це данність, від якої ми нікуди не дінемось. Але ми вже зовсім інші. Я це зрозуміла, коли ми у лютому розміщувались у черговому невеликому сільському підвалі в три умовних поверхи, бо нас було 14 дорослих і дітей і говорили, ще це перша, друга і третя полички своєрідного вагона потяга. Ще більше в цьому пересвідчилась, коли в березні ми,15 дорослих і дітей , розміщувались на трьох диванах у будинку чужих людей, і це було якось по-родинному природньо. Можна було б поставити крапку в цьому питанні в квітні, коли в Запоріжжі ми зустрічались з земляками-односельцями. Спочатку якось соромились, але наша українська сутність змітала всі перепони і ми обнімались, цілувались, плакали, незважаючи на те, чоловік ти чи жінка, і скільки тобі років: 60+ чи 35-40.І так тепер буде завжди, бо ми – родичі ,і нас поріднила війна. Тому, коли при зустрічах чую, що ми неодмінно повернемось і відбудуємо село, я вірю.

Всі мої найвизначніші моменти життя пов’язані з сім’єю і школою, бо це найдорожче, найцінніше. Одними з перших у селі постраждали навчальні заклади. Дві школи, дві красуні, дві берегині добра, ласки, людяності. В одній з них навчались дітки, що мають значні порушення слуху. В цьому навчальному закладі зростали ті, що потребують постійної допомоги і уваги. І одне з перших потрясінь, яке так закарбувалось у пам’яті, це фото зруйнованої будівлі школи-інтернату, а на уламках, страшно навіть уявити, яскраві, кольорові сценічні костюми , у яких слабочуючі дітки, учасники Народного ансамблю танцю і пісні в жестовому виконанні «Ритм» нашої школи підкорювали своєю майстерністю сцени не тільки в Україні, а й за кордоном.

А віночки з різнокольоровими стрічками, вилетівши зі зруйнованої костюмерної, зачепились за віття дерев і тріпочуть, ніби німий докір всім нам: "Як так сталось? Що ж відбувається у світі?». Головна моя емоція - біль…

… Так співпало, що війна, клятий ворог саме на день вчителя 2022 року поцілили у мій дім, і моє рідне гніздечко зруйнуване вщент. Що відчувала, сказати зараз важко: біль, відчай, ненависть, море сліз… Взагалі, у мирному житті вважала себе сильною людиною. Зараз – не впевнена. У війни, дійсно, не жіноче обличчя. Десь читала, що зараз в Україні дві армії: одна воює, а друга- молиться. Я належу до другої. Ніколи не була воцерковленою людиною, бо вважала, що головне – це жити за законами Божими, не робити зле людям. Сьогодні молюсь. Молюсь за воїнів-захисників, молюсь за нашу Україну, молюсь за рідне село, молюсь за родину.

А ще хочу підтримати співвітчизників, яким особливо важко, які втратили орієнтири в складних реаліях сьогоднішнього життя: зберіться з силами, знайдіть у собі опору, рухайтесь далі, хоч на краплинку, вперед, знайте, що поряд багато тих, хто вас розуміє, підтримає, не залишить у біді. Життя продовжується, особливо я відчула це, коли в той страшний день зателефонували спочатку молодший, потім старший онуки і сказали однакові слова: « Бабуля, не плач, ми вам збудуємо дім». І я вірю онукам!

Часто сьогодні можна почути поради, що не треба генерувати ненависть ,злість до ворогів. Скажіть, добрі люди, що ще можна відчувати до цих нелюдів за все, що вони зробили з нашою країною, з нашим селом, з нашою школою, з кожним з нас. Не буде їм прощення на нашому віку. Війна принесла багато розчарувань і в нашому оточенні. Хочу, щоб мене почули і ті, хто думає, що війна все спише. Не гнівіть Бога і не генеруйте лють оточуючих , бо ваша байдужість до проблем викликає презирство, ваше «хобі» збагатитись під час війни брудними способами викликає беззаперечну ненависть, ваші бажання залізти в бюджет різного рівня чи заглянути в чужий погріб або будинок, щоб бодай щось поцупити, огидні, а спроби вивезти з села навіть ті нещасні обривки електропроводів, які ,може ,й непридатні , ми не пробачимо. А ще пам’ятаймо, дорогі родичі-односельці і співвітчизники: ми- це і Україна!

…Немає і не може бути більшої цінності, ніж людське життя. День і ніч молюсь за наших захисників. Працюю на освітянському фронті, наближаючи Перемогу. Ні, у війни не жіноче обличчя…

При цитуванні історії посилання на першоджерело - Музей "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова - є обов‘язковим у вигляді:

Музей "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова https://civilvoicesmuseum.org/

Rinat Akhmetov Foundation Civilian Voices Museum
Кам’янське 2022 2023 Текст Історії мирних жінки переїзд зруйновано або пошкоджено житло обстріли безпека та життєзабезпечення освіта житло робота внутрішньо переміщені особи перший день війни окупація Конкурс есе 2023
Допоможіть нам. Поділіться цією історією
img
Долучайтеся до проєкту
Кожна історія має значення. Поділіться своєю
Розповісти історію
До всіх історій