Історії, які ви нам довірили

меню
{( row.text )}
{( row.tag )}
header-logo

Історії, які ви нам довірили

До всіх історій
Тетяна Мокріді

"Мама, це найсмачніше бутерброди в нашому житті"

переглядів: 47

Тетяна Мокріді на своїй сторінці в фейсбуці пригадує як евакуювалась з родиною в Польщу. У поїздці та після прибуття в Польщу родина зустріла доброзичливість і підтримку польських волонтерів та незнайомих людей, які надавали їм допомогу, їжу, тепло і притулок.

Мама, це найсмачніше бутерброди в нашому житті

Боляче… Я не знаю, що мало відбутися у високих кабінетах України і Польщі, щоб говорити один з одним такою мовою. Офіційні заяви - це зазвичай лише обгортка… 

Я назавжди запам‘ятаю кінець лютого 2022, цю холодну морозну ніч. Ми вийшли з евакуаційного потягу у Хелмі. Стоїмо в черзі на паспортний контроль, колотимось, бо мокрі до білизни (в потязі була страшна задуха через велику кількість людей). Діти переминаються з ноги на ногу, так хочеться в туалет, що очі вже повні сліз: в потязі пройти до двері WC було неможливо, бо люди сиділи дуже щільно на підлозі з дітьми, котами і собаками. Митник пропускає нас в приміщення, діти біжать до омріяної кімнати. Нам швидко ставлять печатки в паспорти, жінку поруч з трьома дітьми пропускають … без жодного документу. «Просто проходьте», - кажуть заплаканій мамі на паспортному контролі. 

До моїх дівчат підходить жіночка з бутербродами. Вона просто серед ночі їх наліпила і привезла на кордон, аби допомогти таким, як ми. Молодий хлопець наливає донькам гарячий суп. А якась літня пані починає кутати малих в плед. «Чи треба пані комусь зателефонувати, у нас безкоштовно», - чую я звернення до себе. «Ви знаєте, де ви будете ночувати сьогодні чи вам потрібна допомога», - лунає з іншого боку. «Пані з дівчатами, увага, зараз буде потяг на Варшаву. Ми вас проведемо, не хвилюйтеся», - заспокоюють молоді волонтери. Йдемо на платформу: літнім людям і мамам з маленькими дітьми несуть валізи поляки, хтось з них підхоплює жіночку на скодах… серце.

Ми вже в потязі… Так чисто, тепло… «Мама, це найсмачніше бутерброди в нашому житті», - говорить моя Настя. Потяг ще не рушить, а діти всі (їх було 5) біля мене просто відключилися… Звалилися від втоми… Вони в безпеці і в теплі, поїли… Хтось стукає у вікно: хлопець показує упаковку води і жестом просить відчинити вікно. Беру воду. Біжить жінка з пледами, пропонує взяти. За нею бачу у вікні памперси, показую, що непотрібні. Термоси з кавою, бутерброди, рушники, серветки… Крутиться голова… Сльози душать… Сусіди… Це наші сусіди-поляки. 

Потяг мчить нас до Варшави. Близько 4 ранку… Виходимо… Охоронець вокзалу викликає нам таксі, їдемо до тих, кого добре знаємо. Безмежно вдячні родині Oleksandr Kosariev & Kateryna Kosarieva, яка прихистила нас на кілька днів… І не тільки нас … Нас було багато…

Незнайомі люди відкривали нам щойно відремонтовані квартири, звідкись з‘являлися подушки, матраци і постільна білизна… І заспокійливе… Багато заспокійливого… В Мотижин вже зайшли танки ворога… Зв’язок був дуже поганий. 

Біжуча стрічка в автобусі повідомляє: проїзд в громадському транспорті для українців безкоштовний. На електронних табло висвічується прапор України зі словами підтримки. Офіціант в піцерії почувши українську мову, пригощає дітей морозивом, а мене кавою. Старенька бабуся на зупинці дуже просить моїх дівчат взяти коробку печива і плаче: в Україні війна. 

Що з нами сталося? Що могло трапитися такого, що президенти двох держав не подають руку один одному? Яка правда стоїть за офіційними заявами? Чому дійшло до з‘ясування стосунків в суді? 

Дякую полякам за добро… 

Війна триває… Боляче…

P.S. Фото з Варшави, лютий 2022

При цитуванні історії посилання на першоджерело - Музей "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова - є обов‘язковим у вигляді:

Музей "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова https://civilvoicesmuseum.org/

Rinat Akhmetov Foundation Civilian Voices Museum
Київ 2022 2023 Текст Історії мирних жінки діти переїзд психологічні травми обстріли безпека та життєзабезпечення житло непродовольчі товари сім'ї з двома і більше дітьми діти перший день війни їжа Біженці Соцмережі
Допоможіть нам. Поділіться цією історією
img
Долучайтеся до проєкту
Кожна історія має значення. Поділіться своєю
Розповісти історію
До всіх історій